Už jste přemýšleli, že by mohlo být víc světů než tento?

Shira - V zajetí přízraků

16. června 2007 v 23:22 | Damson |  Příběhy Arnykie
Jak vznikl svět?zeptala se a její vlastní myšlenky se šířily ozvěnou.
Jediným slovem.
Z čeho?
Z nicoty.
A světlo?
Z temna.
Ticho se prohlubovalo, s postupující nocí se stávalo skoro hmatatelným, jako by bylo bytost z masa a kostí. Vznášelo se všude kolem ní svou dotěrnou přítomností, starší než cokoliv na zemi. Před očima jí tančily stíny vlastních představ, bludů a závratí, které jí zbavovaly zdravého rozumu. Pokud ještě nějaký měla.
Neklidně se převalila na bok, zorničky roztažené, mírně se třesouc zimou,která byla také pouze klamem, dotekovou fata morgánou. To byl jeden ze vzácných okamžiků, kdy byla při vědomí, sama sebou. Jinak žila v zajetí vlastních přízraků,které si braly různé tváře z její minulosti a dětských nočních můr. Nebo žádné tváře neměly. A ti byly nejhorší-představovaly vše dohromady. Sebevraždu její matky, epidemii,kterou jako dítě přežila jen zázrakem, strašidlo pod postelí, chlad a naříkání větru, to věčné osamělé kvílení…A do toho zimu, takovou která zachvátí celé tělo, nesnesitelný třas z osamělosti, prázdnoty a vytrženosti vlastního já.
Zešílela jsem?
Ano.
Pak nastalo ticho,dlouhé jako vývoj země a ona jenom ležela a byla prázdná. Někde vysoko nad ní svítily hvězdy a ona nevěděla,jestli jsou také klamem a nebo produktem propadlé střechy. Pravděpodobné bylo oboje.
Pak přišel on, jemně ji hladíc po vlasech šeptal slova,kterými se tiší malé děti po nočních můrách. Na to je ještě brzy,pomyslela si,protože můj život je noční můra a ta ještě nekončí.A pak jí vytryskly slzy zoufalství, protože věděla, že je také přelud a chtěla ho odehnat od sebe,odstrčit ho a zároveň ho chtěla sevřít v náručí,prostě ucítit lidské teplo i když věděla, že už ho stejně cítit nemůže. Prolévala hořké slzy, potoky slz, které si také pouze představovala a nebralo to konce.
,,Bolí mě hlava,"pronesla malátně posadivší se do polorozpadlého kamenného trůnu.
To ty sny,odvětila bytost výsměšně.
,,Já vím….Trvalo to snad celou věčnost, ukazovaly mi příšerné věci,některé, které znám a spoustu dalších,kterým nerozumím."
Ve skutečnosti jsi blouznila jenom týden.
Ticho.
,,Co to znamenalo?"Byla bledá ještě více než obvykle snad v předzvěsti blížící se změny, možná celé řady změn, velkých změn, ze kterých se třásla po celém těle.
Že ti zbývá už jen velmi málo času,čarodějko,odvětila bytost bez obvyklé škodolibosti v hlase. Řekla to věcně, vážně a snad…starostlivě?Ne nebyl to strach o ní, ale o to, co má vykonat.
,,Velmi málo času do čeho?"zeptala se dutým hlase plným rezignace, ale i strachu.
Než se staneš přízrakem úplně.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 celtic boi celtic boi | E-mail | 30. června 2007 v 17:54 | Reagovat

Světů je určitě víc. Pak jsou místa, kde cítíš bránu do minulosti. Závist nám zahrabali. Vše pominulo. Zde jsem zažil jednoho zimního skorovečera

zajímavé setkání s jejími dávnými obyvateli. Mrazivým šerem se proháněli tváře lidí

a tklivě zpívali. Přitom mně bylo takové teplo, jako bych stál u jednoho z ohňů,

které hořeli uprostřed akropole. Pak, jak to najednou přišlo, rázem se vítr uklidnil

a vše zmizelo. Když si na to vzpomenu, mám to stále před očima.

2 damson damson | E-mail | 1. července 2007 v 22:16 | Reagovat

Minulost a budoucnost se střetávají v jediném přítomném okamžiku...Tím se jenom básník snažil říci, že vše je stejně důležité v každé chvíli - odkud jdeš a kam a kdo tvou cestu započal a kdo ti ji vlastní krví nebo v potu tváře po celá staletí umožnil...

3 Milan Mikulášek Milan Mikulášek | E-mail | 3. prosince 2007 v 10:35 | Reagovat

Jsem ojedinělým básníkem, který právě pracuje na vydání svých sbírek. Miluji žánr sci fi a fantasy a jsem schopen vám napsat něco, co tu ještě nebylo.(Kromě toho překládám z angličtiny, teď mi vyšel překlad autora Mechanického pomeranče Anthonyho Burgesse - 1985 u pana Mati) Měli-li bysta zájem si ode mě nechat napsat fantasy na zakázku, zaslal bych vám ukázku. S pozdravem Milan Mikulášek, mějte se.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama